א.נ.י.א פתרונות אנרגיה - מהי "נקודת הטל"?

קבלו פרטים נוספים

FacebookYoutubeLinkedin
צרו איתנו קשר בוואטצפ
ונענה לכם מיד
דף הבית >> מאמרים >> מהי "נקודת הטל"?
 
"נקודת הטל" הינה הטמפרטורה בה האוויר רווי אדי מים, אשר הם המצב הגזי של המים.
 
כאשר האוויר הגיע לטמפרטורת נקודת הטל בלחץ מסוים, אדי המים באוויר נמצאים באיזון עם מים נוזליים, כלומר אדי מים מתעבים באותו קצב בו המים מתנדפים.
 
בטמפרטורה שהינה פחות מנקודת הטיפות, מים נוזלים יתחילו להתעבות על משטחים מוצקים או סביב חלקיקים מוצקים באטמוספרה, ויצרו עננים או ערפל.
 
נקודת הטל קשורה קשר הדוק ללחות יחסית, אשר הינה היחס בין לחץ אדי המים בחבילת אוויר לבין לחץ הרוויה של אדי מים, באותה חבילה של אוויר בטמפרטורה ספציפית. את הלחות היחסית (RH) מבטאים באחוזים.
 
הלחות היחסית הינה 100 אחוז כאשר נקודת הטיפות והטמפרטורה הינן זהות. אם הטמפרטורה ממשיכה לרדת, ייווצר עיבוי, ומים נוזלים יתחילו להיווצר.
 
בהשוואה ללחות יחסית, נקודת הטיפות מצוטטת לעתים קרובות כדרך מדויקת יותר למדידת הלחות והנוחות של האוויר, מכיוון שמדובר במדידה מוחלטת (בניגוד ללחות יחסית).
 
מרבית האנשים מרגישים נוח בטמפרטורת נקודת הטל של 60 מעלות פרנהייט (16 מעלות צלזיוס) ומטה. בנקודת הטל גבוהה יותר של, לדוגמא, 70 מעלות פרנהייט (21 מעלות צלזיוס), מרבית האנשים חשים בחום או תחושה "דביקה" מכיוון שכמות אדי המים באוויר מאטה את אידוי הזיעה ומונעת מהגוף להתקרר.
 
 
מהי "נקודת הטל"?