א.נ.י.א פתרונות אנרגיה - נקודת הטל

קבלו פרטים נוספים

FacebookYoutubeLinkedin
צרו איתנו קשר בוואטצפ
ונענה לכם מיד
דף הבית >> מאמרים >> נקודת הטל
 
מהי נקודת הטל, וכיצד היא מתקשרת ללחות?
מאז שאנו מקבלים את החדשות שלנו באמצעות שידור, לחות הייתה חלק מתחזית מזג האוויר. בהתחלה של רוב תחזיות מזג האוויר, החזאי הידידותי שלנו מספר לנו על תנאי השמיים, הטמפרטורה והלחות היחסית. במהלך העשורים האחרונים, לעומת זאת, תשומת הלב עברה מלחות יחסית לנקודת הטל. נקודת הטל הינה מדד שימושי הרבה יותר של הלחות הקיימת באוויר, אבל כיצד היא מתקשרת ללחות יחסית?

כמות אדי המים באוויר יכולה להכתיב את סוג מזג האוויר שנראה וכמה נוח יהיה לנו ברגע שנצא החוצה. טכנית, לחות יחסית מוגדרת בתור לחץ האדים באוויר חלקי לחץ האדים במצב שיווי משקל. שיווי משקל בלחץ אדים משמעו "שאין עיבוי כולל או אידוי כולל", לפי אלסטית פריזר, פרופסור למטאורולוגיה באוניברסיטת פן סטייט. במצב שיווי משקל, הידוע גם כנקודת הרוויה, מולקולות מים נכנסות ויוצאות ממצב מעובה באותו הקצב. כאשר הלחות היחסית נמצאת ב50 אחוז, זה אומר כי האוויר נמצא בחצי הדרך לנקודת הרוויה שלו, ושיש אידוי כולל. אוויר חם מצריך יותר אדי מים לעומת אוויר קר על מנת להגיע לנקודת הרוויה שלו, וזאת הסיבה אחה"צ עם טמפרטורה של 30 מעלות עשוי להיות לח יותר מיום בו הטמפרטורה היא 10 מעלות בלבד - יום כזה עשוי להיות לח, אבל זה לא כמו התחושה של כניסה לסאונה.

נקודת הטל היא הטמפרטורה אליה האוויר צריך להתקרר על מנת להגיע לרוויה מלאה, או להגיע ללחות יחסית של 100 אחוז. ברגע שטמפרטורת האוויר מתקררת מעבר לנקודת הטל שלו, אדי המים באטמוספרה יתחילו להתעבות. זה גורם לעלייה וירידה של הלחות היחסית, בדומה לרכבת הרים. הלחות היחסית תעלה בלילה כאשר טמפרטורת האוויר מגיעה לנקודת הטל, והלחות היחסית תרד ככל שטמפרטורת האוויר מתחממת מעבר לנקודת הטל במהלך היום.

נקודת הטל הינה מושג מופשט יותר מלחות יחסית, אבל היא דרך אפקטיבית לתת אומדן של כמות הלחות באוויר מכיוון שיש לה את אותה המשמעות ללא קשר לטמפרטורה שיש בחוץ. נקודת טל ב4.5 מעלות נוחה ללא קשר לטמפרטורת האוויר, בין אם טמפרטורת האוויר שווה ל15 מעלות או ל38 מעלות. עקביות זו מאפשרת לנו לדרג את רמות הנחות של נקודת הטל, ולהעביר הבנה מהירה של הלחות או הנעימות הכרוכה בשהייה בחוץ.

כאשר נקודת הטל נמצאת בנקודת הקיפאון או מתחתיה, אנו יודעים כי יהיה יבש מאוד בחוץ. קריאות של נקודת הטל בין נקודת הקיפאון ו13 מעלות בקירוב מעידות על תנאי לחות נוחים. נקודת טל בין 13 ל15 מעלות מעידה על לחות מורגשת. לח מאוד בחוץ כאשר נקודת הטל מעל 15 מעלות, ושהייה בחוץ תהיה לא נוחה כאשר נקודת הטל מעל 18 מעלות. קריאות של נקודת הטל מעל 21 מעלות מעידות על רמות לחות לא נוחות במיוחד, אשר עלולות להיות גם מסוכנות - זוהי תחושת החולי אותה מרגישים באזורים טרופיים או במהלך גל חום קיצוני. נדיר כי נקודת הטל מגיעה ל26 מעלות, אבל הדבר עשוי לקרות באזורים לחים במיוחד כגון שדות תירס או אזורים טרופיים מסוימים.

נקודת הטל ולחות יחסית הינן מושגים קרובים, אבל המושג הראשון שימושי הרבה יותר. לחות יחסית עוזרת למטאורולוגים לחזות תנאי מזג אוויר העשויים להשפיע על שריפות וערפל. מעבר לזה, מדובר במושג מיושן שעלול לצוץ בתחזיות מזג אוויר כתוצאה מהרגל. אם אתם רוצים לדעת את המדד האמיתי של המידה בה לח או נוח בחוץ, תעיפו מבט על נקודת הטל.